Skarby Toskanii: renesansowa Pienza i jej zabytki

Renesansowa miejscowość Pienza to jedno z najciekawszych miasteczek, którymi może się pochwalić Południowa Toskania. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie wycieczki po jej terenie?

Pienza nie zadziwia swymi rozmiarami, jednak panująca tu atmosfera oraz renesansowa architektura przyniosły jej wielką sławę. To piękne miasteczko, na terenie którego obiektów godnych zwiedzenia nie brakuje. Wspaniała zabudowa to efekt działalności papieża Piusa II, który już pod koniec zadecydował o konieczności przebudowania miasta w stylu renesansowym. Efekty tych prac zaskakują. Średniowieczne kościoły, renesansowe pałace i piękna katedra przyciągają dziś na teren miasteczka turystów, którzy w czasie wycieczki po Toskanii chcą odkryć jej najpiękniejsze zakątki. Czekają też na nich muzea oraz wspaniałe mury miejskie, z których rozciągają się wspaniałe widoki na okolicę. W gronie tych obiektów, które stały się symbolami miasta, wyróżnia się renesansowa studnia. To wspaniały zabytek, a jednocześnie ważne miejsce dla turystów spędzających czas na terenie Pienzy. Cennym zabytkiem sakralnym jest miejscowa katedra, której budowę rozpoczęto w II połowie XV wieku. Jej fasada została ozdobiona herbem rodowym papieża Piusa II, który jest najważniejszą dekoracją zewnętrznej elewacji. Wnętrze katedry kryje wiele cennych zabytków sztuki. Można tu ujrzeć m. in. obrazy sieneńskich malarzy, które powstały na specjalne zamówienie papieża. Warto też zwrócić uwagę na sąsiadujący z katedrą pałac. Był on swego czasu letnią rezydencją Piusa II, a jego potomkowie zamieszkiwali w niej jeszcze w połowie XX stulecia. Dziś pałacowe wnętrza można zwiedzać, a ich wyposażenie i piękne dekoracje mogą oczarować każdego. Jedno z wnętrz to wspaniała, średniowieczna zbrojownia, która też cieszy się największym zainteresowaniem zwiedzających.
Innym zabytkiem, którego w czasie wycieczki po mieście nie można pominąć, jest gotycki kościół św. Franciszka z XIII wieku. Jego dumą są wspaniałe krużganki, które w malowniczym otoczeniu prezentują się rewelacyjnie.
Wycieczki po takich miastach, jak Pienza, to nie lada gratka dla każdego miłośnika sztuki renesansowej. Toskania, jak na kolebkę tego stylu przystało, może tu zaskoczyć niezwykłym bogactwem.

———
Zdjęcie: Francesco Sgroi / flickr.com/photos/artistica2004/
CC-License: CC-BY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *