Katowickie muzeum komputerowe

Komputery towarzyszą nam już od kilku dekad, dlatego nazbierało się już niemało historycznego sprzętu, który może okazać się interesujący dla miłośników informatycznych wynalazków. Sytuację tą postanowili wykorzystać zapaleńcy z Katowic, którzy powołali do życia instytucję nazwaną „Muzeum Historii Komputerów i Informatyki”. Jej kolekcja obejmuje zarówno sprzęt stosowany w firmach i ośrodkach badawczych, jak i komputery przeznaczone do gier.

Ekspozycja stała

Co najbardziej interesuje gości katowickiego muzeum? Niesłabnącą popularnością cieszy się wystawa pod tytułem „Od szafy do laptopa”. Już na starcie zwiedzania tego obszaru zostaniecie zaskoczeni potężnym komputerem typu ODRA. Jest to urządzenie w niczym nie przypominające dzisiejszego sprzętu do gier. Obok niego natraficie na wiele innych komputerów rodzimej produkcji, nie znanych szerszemu gronu użytkowników. Instalowane były one głównie w firmach ze strategicznych sektorów gospodarki, co czyniło je dawniej niedostępnymi dla zwykłych śmiertelników. Naturalnie ekspozycja o takiej nazwie nie mogła pominąć kultowych komputerów dla graczy. Uwielbialiście grać na Atari lub Amidze? W muzeum będziecie mogli z łezką w oku powspominać te czasy. Na miejscu znajdziecie nawet stare automaty do gier, takie jakimi bawiliście się u schyłku poprzedniego wieku w polskich salonach dla graczy usytuowanych w większości dużych miast. Ekspozycja stała obejmuje ogromną ilość sprzętu komputerowego o różnorodnych specyfikacjach. Wiele ciekawych informacji na temat eksponatów przekażą wam pracownicy muzeum. Są oni skarbnicą wiedzy i chętnie prezentują działanie sprzętu w praktyce. Większość urządzeń jest nadal w pełni funkcjonalna.

klawiatura

Wydarzenia czasowe

Instytucja zajmuje się także organizacją wystaw czasowych. Często są one blisko powiązane z aktualnymi wydarzeniami z realnego świata, np. premierami nowego sprzętu dla graczy lub rocznicami związanymi z historycznymi grami komputerowymi. Jedna z takich ekspozycji czasowych została niedawno poświęcona ewolucji światowej sieci internetowej. Inna dotyczyła zastosowania komputerów w polskich i zagranicznych przedsiębiorstwach. Młodsi goście mogą połączyć wizytę w muzeum z udziałem w zajęciach edukacyjnych na tematy związane z informatyką. Nierzadko przyjeżdżają całe klasy, aby poszerzyć wiedzę o ewolucji branży komputerowej. Podczas zajęć edukacyjnych nie tylko przekazywane są suche informacje, ale odbywają się równocześnie pasjonujące pokazy działających urządzeń.

Sprzęt komputerowy to dzisiaj bardzo szeroki temat, o czym możecie się przekonać na przykład tutaj. Przyszłość „Muzeum Historii Komputerów i Informatyki” maluje się zatem w różowych barwach, gdyż jego ekspozycje będą z pewnością stawały się coraz bogatsze. Obecnie produkuje się jeszcze więcej sprzętu dla graczy, który powinien kiedyś zdominować wystawy dostępne w muzeum. Każdy z was może przekazać instytucji własny sprzęt, który na pewno zostanie godnie zaprezentowany w tym miejscu. Duża część ekspozycji składa się z prezentów podarowanych przez gości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *