Tureckie atrakcje. Bosfor

Bosfor jest jedną z największych atrakcji dla turystów goszczących w Turcji. Ta wyjątkowa cieśnina dzieli Stambuł na dwie części – europejska i azjatycką. Wycieczka wzdłuż Bosforu z pewnością może dostarczyć wielu silnych wrażeń. Turcja nad wodami Bosforu pokazuje swe wyjątkowo piękne oblicze. Niezwykła kultura tego obszaru, w której łączą się ze sobą wpływy azjatyckie oraz europejskie sprawiają, że turyści w taką podróż wybierają się wyjątkowo chętnie.

Co warto zobaczyć nad tą wyjątkową cieśniną? Jednym z ciekawszych obiektów nad Bosforem jest Tophane – miejscowość znana z okazałego meczetu oraz sąsiadującej z nim potężnej odlewni armat wzniesionej w XIX stuleciu.

Inną atrakcją nad Bosforem jest meczet Molla Celebr Cammi. Zbudowany w XVI wieku przez wielu turystów jest porównywany do potężnego okrętu, a to ze względu na swą charakterystyczną sylwetkę. Pięknie prezentują się również pozostałości pobliskiego pałacu, który w początkach XX stulecia został zniszczony przez pożar. Wielką atrakcją jest również Most Bosforski, który łączy dwa kontynenty. Inną atrakcją, na którą warto zwrócić uwagę nad Bosforem, są drewniane domy, które w przeszłości pełniły rolę letnich rezydencji. Służyły one jako miejsce wypoczynku bardziej zamożnym mieszkańcom Stambułu. Dziś większość z nich jest cennymi zabytkami oraz perełkami miejscowej architektury. W czasie wycieczki wzdłuż Bosforu koniecznie trzeba odwiedzić jedno miejsce. Znajduje się ono w zatoce, znanej jako Złoty Róg i jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Taką sławę zdobyło to miejsce już w XV stuleciu. O jakim obiekcie mowa? To meczet Eyup Sultan Camii, w którym znajduje się grobowiec Ensariego. Meczet na cześć tego dzielnego chorążego wzniesiono w XV wieku, a sama budowla stała się świątynią i potężnym grobowcem zarazem. Swój obecny charakter meczet zyskał w początkach XIX wieku, stając się jednocześnie jednym z najważniejszych w rejonie Stambułu miejsc kultu ludności muzułmańskiej. Do dnia dzisiejszego przybywają tu muzułmańskie pielgrzymki, a wierni oddają cześć dzielnemu wojownikowi, który służył samemu prorokowi. To niezwykłe miejsce przyciąga również turystów, którzy chcą lepiej zrozumieć kulturę i historię Turcji. Wycieczka wzdłuż Bosforu to szansa na poznanie piękna orientalnej Turcji oraz zachwycenia się jej wyjątkowym charakterem. Dla turystów wizyta nad cieśniną już dawno stała się jedną z większych atrakcji związanych z pobytem w Turcji.

———
Zdjęcie: Hyeong Seok Kim / flickr.com/photos/cheese43/
CC-License: CC-BY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *